České vysoké učení technické v Praze

Terciární vzdělávání

• Volnost a samostatnost
  • Klidná práce

+ 6 týdnů dovolené + klid, žádné píchačky a kontrola docházky, občasné volno (rektorský sportovní den, aj.) + pružná pracovní…

• + 6 týdnů dovolené + klid, žádné píchačky a kontrola docházky, občasné volno (rektorský sportovní den, aj.) + pružná pracovní doba (pevně 8-15, pátky 8-14:30) - většinou se odchází dříve
  • - věkový průměr velmi vysoký - pracovní nasazení velmi nízké - kariérní růst téměř neexistující - zkostnatělá vnitřní kultura a politikaření (velmi malá šance věci změnit nebo pohnout s nimi)

• Měla jsem velký prostor pro samostatnou praci

• Akademické svobody
  • Snížení byrokratické zátěže

Výzkum, vývoj

• Byl to vizionář. Dával prostor a šanci invenci, inovaci a možnosti vzdělávat se, seberealizaci. Staral se o dobrou atmosféru týmu.
  • Nic

• absolútne nič
  • pracovná náplň kolegovia šéf
  • Náročné úkoly

lebo práca je to pre 3 lidé a vyžaduje hodné odborné teoretické a praktické znalosti

Výzkum, vývoj

• Pracuji externě na dohodu, vychází mi vstříc v termínech práce Vysoká profesní i lidská kvalita spolupracovníků Velmi zajímavá práce s mladými lidmi
  • Nemám žádné zázemí - ani kde se převléknout a kam uložit věci

• Nejbližší kolegové.
  • Nedostatečná spolupráce pracovišť, absence pracovních postupů, procesů a pravidel, nesystematičnost.

• Pozitiva: 1) Určitá míra akademické svobody (čím se budu zabývat, volnost v tvorbě pracovní doby, atd.), 2) Dalo by se říci, že 8 týdnů dovolené! Ale zdání klame - během léta se často pracuje právě na vědě a výzkumu (snaha si přivydělat nějakou tu korunu) a dohání se vše, co se nestihlo! 3) Spolupráci s praxí a řešení praktických problémů (práci na projektech) nezavrhuji, právě naopak! Díky tomu VŠ pedagog výrazně rychleji odborně roste!!!
  • Tvůrci aplikace pro ČVUT (VŠ) zapomněli vzít v potaz pedagogické profese! VŠ pedagog kromě výuky musí dělat výzkumné a vývojové práce (HS, projekty, granty), jinak by finančně nepřežil, neboť mzdové tarify pro jednotlivé ped. profese jsou "hanebné"!!! Do školství jde peněz z MŠMT prý dost, akorát se k učitelům nedostanou!!! Zkrátka všude se mluví o skvělé ekonomické situaci a růstu, akorát na veřejné VŠ (technického zaměření) se při navyšování platů jaksi zapomnělo a ani managementu VŠ (natož úředníkům z Ministerstva) to asi příliš nevadí! Negativa: 1) V současnosti je značný problém velké projekty (granty) získat, neboť je velký převis poptávky oproti nabídce! 2) Mladí doktorandi (často budoucí akademičtí pracovníci)na akademické půdě mají "hanebné" stipendium! Pokud k tomu nezískají alespoň dílčí úvazek, nebo podíl na velkém projektu, težko s penězi vyžijí (založí rodinu)! 3) Skoro se zdá, že si ani současná společnost a její vládnoucí garnitura dostatečně neváží technické intelligence na VŠ, která vychovává pro naši průmyslově zaměřenou ekonomiku do budoucna odborné technické pracovníky??? P.S.: možná se čeká, až bude plat VŠ pedagogického pracovníka nižší, než plat popeláře? Stačí nahlédnout do tabulky mzdových tarifů aktuálně platné na ČVUT v Praze, ta není tajná!!!
  • Práci, co dává hlubší smysl

Předpokladem je kvalitní VŠ vzdělání technického směru + závazek celoživotního vzdělávání! Práce VŠ pedagoga je cílena: 1) na přípravu (výchova + výuka) nových VŠ technických pracovníků - odborníků pro průmyslovou praxi, bez nichž se náš průmysl v budoucnu neobejde, 2) na vědeckou a výzkumnou činnost v oboru. Práce VŠ pedagoga (technického směru) = poslání! Společensky je dle mého soudu aktuálně nedoceněna (viz aktuální mzdový předpis)!!!

• Volnost a samostatnost

Pedagogická práce a vědeckovýzkumná činnost na VŠ nemůže být prováděna dle stanovených jednoznačných postupů (schémat), ale vždy se uplatní osobní kvality a přístupy zkušeného VŠ pracovníka. Ponechání určité volnosti, samostatnosti a samozřejmě též při zachování značné míry zodpovědnosti je pro tuto práci nezbytné!!! Zkrátka - akademická svoboda je nezbytná!

• Plánování času
  • Nebyla zde možnost postupu. Podfinancování a zbytečné komplikované procesy. Pomalá obměna pracovních nástrojů. Nedostatečná dokumentace. Nedefinované postupy a procesy. Hromada přesčasů a služby o víkendu.

• Nezaměstnávat rodinné příslušníky nadřízených na nižších pozicích. Protože kdykoliv přijde někdo "cizí" do tohoto kolektivu, tak je velice rychle separován.

Volnost a samostatnost

Klidnou práci