České dráhy, a.s.

Železniční osobní doprava

• Řád a pravidla
  • Rozmanitá práce

Pracoval jsem u vlakového personálu. Jediných dvou věcí jsem si cenil. Vyhovovala mi turnusová služba, která se při různých…

• Pracoval jsem u vlakového personálu. Jediných dvou věcí jsem si cenil. Vyhovovala mi turnusová služba, která se při různých výměnách nechala skloubit s rodinným životem. Nebyl zde daný finanční strop, takže pokud si člověk chtěl vydělat peníze na úkor volna a nehleděl na množství hodin mimo domov, vydělal si. Nechalo se tvrdit, že pokud člověk dělal co má, tak je to více než jisté zaměstnání. Je zde velice slušný příspěvek na penzijní spoření od zaměstnavatele.
  • U vlakového personálu je alfa a omega dobrý turnus. To je věc, na kterou není kladen vůbec žádný důraz, nikoho nezajímá, střediska ho dostávají direktivně, nikdo se jím nezabývá, pouze pohled ze své strany, aby byly všechny vlaky obsazené personálem. Díky tomu vlakový personál tráví mnoho hodin mimo domov po nocležnách, šatnách, které nejsou buď vůbec placené, nebo spíše symbolicky a nepočítají se do pracovní doby. Za měsíc klidně strávíte 300 hodin mimo domov ani ne za průměrný republikový příjem. To je jeden z hlavních důvodů, proč je zde velká fluktuace. Kdyby věnoval turnusům řádnou pozornost a stavěli se také trochu pro zaměstnance, neodcházeli by. Není zde vůbec finančně ani jinak rozlišována práce personálu, který doprovází vlaky v okolí Prahy a v jiných částech republiky. Každý, kdo zde pracoval moc dobře ví, o čem je řeč. Přeplněné vlaky, daleko větší nápor na psychiku, fyzickou kondici, žádné zázemí na vlaku - to je okolí Prahy ze všech směrů každý den, každou směnu. Práce vlakového personálu např. v Krkonoších je za stejné platové ohodnocení, ale absolutně neměřitelná. Stačí se podívat na statistiku, kde je největší fluktuace pracovníků a zamyslet se proč.

• Klid, pohoda, solidní vedoucí a velmi dobrý ředitel odboru, byli jsme dobrá parta a pomáhali jsme si.
  • Když jsem odcházel pro nadbytečnost, za měsíc poté byli zaměstnáni na našich místech mladí lidé, brali jsme to jako podraz na nás starších, musel jsem odejít ve svých 54 letech v době, kdy v tomto věku jsem neměl šanci sehnat práci.

• Stabilní firma s dlouhou historií, velkým rozsahem zajišťovaných vlaků
  • Velká očista firmy od lidí, kteří nejsou odborně způsobilí, svou neodbornost si pak léčí na podřízených tím, že zadávají úkoly tak, že je nikdo nepochopí, mnoho lidí od firmy odchází z důvodu ponižování a přehnanými nároky některých kontrolorů a v neposlední řadě je tu problém, že v celé republice mají lidé stejně, ale reálně to znamená, že nejvíce si vydělají lidé v chudších částech republiky, kde mají nižší náklady na život a méně si vydělají ti v bohatých částech republiky (Praha a okolí), kde mají vysoké náklady na život.

• Ze strany personálního oddělení se můžete spolehnout na vstřícný a velmi kladný přístup, třebaže toho nemají málo a někdy se zdá, že jim pouze kazíte náladu a obíráte je o čas. Je to jen zdání, dlouho jsem se nesetkal s nikým tak vstřícným. Stejně tak mzdová účtárna. Před těmito dvěma odděleními klobou dolů.
  • Pokud nemáte rodinu a v blízké době ji neplánujete, jste na správném místě. Pozor si ovšem dávejte na to, co před kým řeknete a v lepším případě, vůbec nenavazujte vztahy s kolegy, neboť cokoliv řeknete může a velice pravděpodobně některým z nich bude použito proti vám. Ze strany nadřízených se ne vždy dá spolehnout na fér jednání a je třeba se ohlížet na to, že protekce zkrátka funguje všude, stačí mít známého na správném místě. ČD jsou zkrátka státní podnik a dle toho vše vypadá. Pokud budete na pozici průvodčího, předpokládejte však, že jste postradatelní a lze vás rychle nahradit někým jiným, třebaže jste "opíjeni" tím, že nikoliv. Hodně štěstí.

• slušný plat, jízdní výhody i do zahraničí, penzijní připojištění
  • komunikace mezi jednotlivymi složkami

• Oceňuji, že je nakloněny mladým lidem kteří u něho chtějí pracovat.
  • Rozhodně bych rapidně zvýšil platy všem zaměstnancům v dopravě, kteří zde pracují s lidma. Je to psychicky velice náročná práce a zaměstnavatelem málo ohodnocená. Zlepšil bych rozhodně i zázemí jak pracovní tak pro oddech mezi směnami.

• Firemní benefity
  • Atmosféra ve firmě Vyšší vedení se nestará o řadové zaměstnánce

• Různých výhod pro zaměstnance, spousta lidí se snaží nestresovat zaměstnance a slušné jednání s podřízenými
  • Větší podpora pro zaměstnance, pořádně vyškolil kontrolory zaměstnanců v předpisech.

• Je tam pár velmi schopných lidí, co tu firmu chtějí posunout.
  • Je tam mnoho líných a neschopných. Příliš svázané s politikou.

• Vyšel vstříc mým plánům při přídělu směn. Poměrně dobré mzdové ohodnocení. Možnost odpracovat za jeden den až 13 hodin. Práce mě zásobila neuvěřitelnými historkami dobrými na večírky s přáteli.
  • Mnoho pozic je rezervováno pro známé. Někteří vedoucí jsou nekompetentní a mají pod sebou schopnější zaměstnance. Většina zaměstnanců si neváží zaměstnavatele. Je třeba se zbavit tohoto firemního folklóru.

Jinde by mi za stejnou práci nejspíše zaplatili lépe říká 23

Bezpečnostní a jiné predpisy provází každou činnost, a je nutné je znát a dodržovat

Rozmanitou práci

Práce je rozmanitá i z toho důvodu, že jsme nuceni pracovat na různých pozicích, případně pracovištích. Zároveň představuje práce u ČD velice často práci s lidmi, a ta je rozmanitá vždy.

Vzhledem k neustálému přezkušování je člověk nucen věnovat se předpisům, popř. cizím jazykům