This profile does not contain a photo yet
Add photo
The logo is not available yet
Add logo

Střední škola Kateřinky - Liberec, s.r.o.

Approximately 75 employees
Střední odborné vzdělávání na učilištích
How would I fit in here?
Find out how your ideas match up with what the employees of this company are saying.
Explore the company as seen by
All employees (11)
All departments/fields (11)
Employee Comments

- s prací se studenty, která mě baví a naplňuje - s volnou rukou při výběru aktivit při volnočasových aktivitách
- nízký plat v porovnání se státním sektorem, žádné osobní ohodnocení či příspěvky fkps. - špatná atmosféra na pracovišti a velice frekventovaná fluktuace zaměstnanců ve všech pozicích. - bohužel velkou váhu mají pomluvy. - absence slovních motivačních pochval, místo toho se setkáváme pouze s kritikou. - často jsme svědky nefér jednání a hodně slabé komunikace. - naše práce není hodnocena objektivně, záleží na oblibě. - problémy se velice obtížně řeší a dochází na zvyšování hlasu a pláč "obrazně řečeno". - určitě bych vylepšila zastaralé zázemí. - není žádný finanční budget pro mimoškolní aktivity.
At the time of the review was:
Current employee
Department:Other
Worked for the employer:5+ years
Written:May 2023
Was this comment helpful?
Report

Práce se studenty mne naplňuje.
Zastaralé vybavení. S komunikací se svojí nadřízenou.
At the time of the review was:
Current employee
Department:Other
Worked for the employer:more than 2 years
Written:June 2023
Was this comment helpful?
Report

S výsledky mé práce v podobě vyučených žáků
Podceňování jen proto,že nemám titul a nejsem podlézavý člověk, za mě mluví úspěchy a práce,ale na to se tu nehraje,pochlebování a okecávání lenosti s tvrzením, že má ten či onen člověk strašně moc práce. Podceňovaní práce učitelů odborného výcviku,často dělají piškoty učitelům teorie...letí tu intriky,pomluvy a naschvály, proto chci skoro po 20 letech odejít, mám toho právě dost!
At the time of the review was:
Current employee
Department:Other
Worked for the employer:5+ years
Written:March 2022
Was this comment helpful?
Report


No overtime
Protože budou mít čas na koníčky nebo rodinu.
At the time of the review was:
Former employee
Department:Finance and Accounting
Worked for the employer:more than 1 year
Written:July 2021
Was this comment helpful?
Report
Please login to view further comments

Don't you have an account on Atmoskop.cz yet? Register

By registering you will also unlock:
  • Easier company tracking and receiving job offers
  • More accurate recommendations of companies that meet your needs
  • All Atmoskop content

There are 7 more comments about this company, but we are not 100% sure yet that they were written by employees. What is the difference between a confirmed and an unconfirmed review?

Who is the company looking for right now?
Search by position or keyword
Location (e.g. region, city)

Alma Career companies will process the e-mail you provide in order to send you job offers and/or company reviews. You can manage the settings for these e-mails in your Atmoscope account. Show more | Terms of Service

Did you find Střední škola Kateřinky - Liberec, s.r.o. interesting?
Let us help you find suitable jobs.